Filmy

5. edycja Gamardżoba Kino

Hotel Metalurg

hotel_metalurg

Tytuł oryg.: Hotel Metalurg
Rodzaj: Film dokumentalny
Kraj produkcji: Francja, Gruzja
Rok produkcji: 2023
Reżyseria: George Varsimashvili, Jeanne Nouchi Czas trwania: 73 min.
Kiedy? 7.06, 18:00

W 1993 roku, gdy Gruzja utraciła swoją prowincję Abchazję, tysiące przesiedleńców znalazło schronienie w Ckaltubo, opuszczonym kurorcie turystycznym znanym z luksusowych sanatoriów z czasów radzieckich. 30 lat później gmach jednego z nich — Hotelu Metalurg — nadal jest zamieszkany. Pięć rodzin, składających się z samotnych kobiet i ich dzieci, dzieli jedno gospodarstwo domowe. Przez te wszystkie lata kobiety żyły marzeniami i nadzieją na powrót do domu. Zamiast tego odrzucone i zmarginalizowane przez społeczeństwo Chatuna, Tamar, Dali i Lika zmagają się z nostalgią i trudnościami w integracji z nowoczesnym społeczeństwem. Gdy inwestor decyduje się kupić tereny kurortu, a gruziński rząd przyznaje każdemu mieszkańcowi hotelu mieszkanie, pojawia się szansa na nowe życie.
Opis festiwalowy

The Northeast Winds

adghdoma_the northeast winds

Tytuł oryg.: Aghdgoma
Rodzaj: Film dokumentalny
Kraj produkcji: Gruzja
Rok produkcji: 2022
Reżyseria: Nikoloz Bezhanishvili
Czas trwania: 94 min.
Kiedy? 7.06, 21:00

„Rozpad Związku Radzieckiego jest największą zbrodnią XX wieku”. Stwierdził to kilkakrotnie Władimir Putin, a niektórzy mieszkańcy gruzińskiego miasta Gori zdecydowanie się z nim zgadzają. W miejscu, w którym urodził się Stalin, grupa stalinowskich nostalgików przeżywa kryzys, gdy lokalne władze nakazują zburzenie ostatniego pomnika dyktatora. Pogrążeni w nostalgii i ideologii, nie dostrzegają, że świat zmienił się nieodwołalnie.
Opis festiwalowy

Był sobie drozd

Tytuł oryg.: Iko Shashvi mgalobeli
Rodzaj: Film fabularny
Kraj produkcji: ZSRR
Rok produkcji: 1970
Reżyseria: Otar Ioseliani
Czas trwania: 85 min.
Kiedy? 8.06, 12:30
Kopia na taśmie 35mm

Młody człowiek, grający w wielkiej orkiestrze na talerzach, ma mnóstwo wolnego czasu, który spędza zupełnie bez sensu. Oprócz tego spóźnia się na koncerty (choć zdąża na czas, by wykonać swoje dwa uderzenia w talerze podczas trwania utworu) i zapomina o umówionych spotkaniach. Chodzi bez celu do sklepu ze starymi zegarami, do biblioteki, laboratorium uniwersyteckiego, publicznej łaźni… wszystko tylko po to, by nie pracować. Wszyscy, którzy go znają, uważają, że powinien się czymś zająć, pracować jak inni, znaleźć sobie jakieś zajęcie. Pewnego dnia, przechodząc przez ulicę, wpada pod ciężarówkę.
Opis festiwalowy

Legenda twierdzy surimijskiej

Tytuł oryg.: Ambavi suramis tsikhitsa
Rodzaj: Film fabularny
Kraj produkcji: ZSRR
Rok produkcji: 1985
Reżyseria: Sergej Paradżanov, Dodo Abaszidze
Czas trwania: 88 min.
Kiedy? 8.06, 14:20
Kopia 35mm

Film oparty na legendzie z gór Kaukazu, która opowiada o wielokrotnych wysiłkach Gruzinów, aby budować fortecę przeciwko najeźdźcom. Twierdza po osiągnięciu poziomu dachu wciąż się wali, aż wróżbita przypomina sobie przepowiednię, według której młody mężczyzna, niezwykłej urody, musi zostać zamurowany żywcem, aby budynek przetrwał.
Opis z FINA
Film z prelekcją.

Drawing lots

Tytuł oryg.: Lotto
Rodzaj: Film fabularny
Kraj produkcji: Gruzja, Litwa
Rok produkcji: 2023
Reżyseria: Zaza Khalvashi, Tamta Khalvashi
Czas trwania: 84 min.
Kiedy? 8.06, 16:15

Nieżyjący już gruziński pisarz, filmowiec i profesor uniwersytecki, Zaza Chalwaszi, w tym pośmiertnie wyprodukowanym filmie fabularnym, zrealizowanym z pomocą jego córki Tamty Chalwaszi, przedstawia dziwaczną, ale prawdziwą opowieść o przyziemności. „Drawing Lots” to winieta nadmorskiej społeczności, w której blok mieszkalny i dziedziniec służą jako amfiteatr dla tajemniczej dynamiki władzy, która rozgrywa się w splecionych życiach mieszkańców.

Kilka pytań na tematy osobiste

Tytuł oryg.: Ramdenime interviu pirad sakitkhebze
Rodzaj: Film fabularny
Kraj produkcji: ZSRR
Rok produkcji: 1977
Reżyseria:Lana Ghoghoberidze
Czas trwania: 95 min.
Kiedy? 8.06, 19:00

Znana ze swoich artykułów, dziennikarka Sopiko wydaje się być bliższa wielu swoim rozmówczyniom, które chętnie opowiadają jej o swojej codzienności, niż członkom własnej rodziny. Uwielbia swoją wymagającą pracę i nie przeszkadzają jej czytelnicy, którzy proszą ją o pomoc we wszystkim. Gdy szef proponuje jej awans i wyższą pensję, Sopiko zauważa, że da jej to więcej przestrzeni na rodzinne życie z mężem, dziećmi i chorą matką, co zupełnie jej nie pasuje. Pochłonięta pracą, nagle dowiaduje się, że jej mąż rozpoczął romans z inną kobietą. Film jest jednym z pierwszych feministycznych produkcji kina radzieckiego.
Opis festiwalowy

Ana’s trial

Tytuł oryg.: Ana’s Trial
Rodzaj: Film dokumentalny
Kraj produkcji: Gruzja
Rok produkcji:2022
Reżyseria: Mariam Jachvadze, Tamara Mshvenieradze
Czas trwania: 43 min.
Kiedy? 8.06, 21:00

Jeśli prawo jest tym, na czym opiera się państwo, to przez ostatnie 30 lat, odkąd Gruzja odzyskała niepodległość, było to prawo pisane przez mężczyzn. W tym świecie kobiety walczyły o swoje prawa i życie, wolność i niezależność, pracę i karierę, nieustannie zmuszane do udowadniania, że na nie zasługują. Ana Abashidze to 36-letnia gruzińska prawniczka i działaczka na rzecz praw człowieka z dorobkiem ponad 30 spraw sądowych, które ustanowiły precedensy w gruzińskim systemie prawnym. Pewnego dnia podejmuje decyzję, która może stać się punktem zwrotnym dla niej i dla przyszłości Gruzji. Postanawia ubiegać się o stanowisko rzecznika praw obywatelskich.
Opis festiwalowy

Samgori girls

Tytuł oryg.: Samgoris gogoebi
Rodzaj: Film dokumentalny
Kraj produkcji: Gruzja
Rok produkcji: 2022
Reżyseria: Nikoloz Bezhanishvili
Czas trwania: 15 min.
Kiedy? 9.06, 13:00 w bloku filmów krótkometrażowych

Historyczny targ Navtlughi we wschodniej części Tbilisi istnieje od tysięcy lat i do dziś jest kwitnącym centrum handlowym. Sąsiaduje ze stacją kolejową Samgori, a rolnicy ze wschodniej Gruzji podróżują tutaj, aby sprzedawać swoje towary. Po załamaniu się rynku ropy, Nato, Manana i Iveta zostały zmuszone do rozpoczęcia handlu wieczorami poza domem. Pomimo ciężkiej pracy fizycznej, starają się nie tracić radości życia.
Opis festiwalowy

1 kilo – 3 euro

Tytuł oryg.: 1 Kilo – 3 Euro
Rodzaj: Film krótkometrażowy
Kraj produkcji: Niemcy
Rok produkcji: 2022
Reżyseria: Ani Mrelashvili
Czas trwania: 16 min.
Kiedy? 9.06, 1300 w bloku filmów krótkometrażowych

Jeśli jesteś Gruzinem mieszkającym w Berlinie i chcesz wysłać paczkę do przyjaciół lub rodziny w domu z gwarancją, że na pewno dotrze bezpiecznie, udajesz się do Maki. Niewielkie biuro i punkt nadawczy na terenie miejskiego parkingu, przez sześć lub siedem godzin dziennie, kilka razy w tygodniu oferuje tej społeczności namiastkę domu. Przepełniony nostalgią azyl, którego wielu gruzińskich migrantów szuka, w nadziei na poprawę swojej sytuacji ekonomicznej, traktują wręcz z nabożeństwem, szczelnie owijając paczki taśmą lub podartymi plastikowymi workami na śmieci, nie pozostawiając żadnego odkrytego.
Opis festiwalowy

The Feast

Tytuł oryg.: The Feast
Rodzaj: Film krótkometrażowy
Kraj produkcji: Gruzja
Rok produkcji: 2022
Reżyseria: Mariam Bicadze
Czas trwania: 23 min.
Kiedy? 9.06, 13:00 w bloku filmów krótkometrażowych

Dzień z życia gospodyni domowej, która przygotowuje wystawną kolację dla przyjaciół swojego męża. Pomimo swoich wysiłków czuje się jak outsiderka i z trudem integruje się z grupą. W miarę upływu czasu konfrontuje się ze społecznymi oczekiwaniami wobec niej jako kobiety i zaczyna kwestionować własne poczucie tożsamości.
Opis festiwalowy

A Long Break

Tytuł oryg.: Didi shesveneba
Rodzaj: Film fabularny
Kraj produkcji: Gruzja
Rok produkcji: 2022
Reżyseria: Davit Pirtskhalava
Czas trwania: 110 min.
Kiedy? 9.06, 14:15

Smiling Georgia

Tytuł oryg.: Ghimiliani Sakartvelo
Rodzaj: Film dokumentalny
Kraj produkcji: Gruzja, Niemcy
Rok produkcji: 2023
Reżyseria: Luka Beradze
Kiedy? 9.06, 16:30

Podczas kampanii wyborczej w 2012 roku zatytułowanej „Uśmiechnięta Gruzja”, partia rządząca obiecała najbiedniejszym mieszkańcom kraju nowe zęby w zamian za ich głosy. Dentyści zaczęli masowo wyrywać ludziom zepsute uzębienie, ale po porażce wyborczej ufne społeczeństwo nigdy nie otrzymało nowych perłowych zębów… W swoim pełnym gorzkiego humoru dokumencie Luka Beradze zabiera nas do sennej gruzińskiej wioski, przedstawia jej mieszkańców i pokazuje, że rzadko opłaca się wierzyć w obietnice populistycznych polityków i głosować z czysto egoistycznych pobudek. W szerszym kontekście film stawia pytania o wartość zwykłych ludzi w oczach przywódców politycznych
Opis festiwalowy